روز قانون اساسی کره شمالی

ساخت وبلاگ
چکیده : روز قانون و اساسی و در جمهوری دمکراتیک خلق کره برابر است با 27 دسامبر و تعطیل عمومی است که سالگرد ... با عنوان : روز قانون اساسی کره شمالی بخوانید :

روز قانون و اساسی و در جمهوری دمکراتیک خلق کره برابر است با 27 دسامبر و تعطیل عمومی است که سالگرد تاسیس این کشور در سال ۱۹۷۲ [6 دی 1351] است. بر اساس این قانون کیم ایل سونگ به ریاست جمهوری رسید و کشور به عنوان دولتی سوسیالیستی و حکومت دیکتاتوریِ دمکراسی خلق نام گرفت. نسخه جدیدی این قانون از ۲۷دسامبر۱۹۹۲ [ششم دی 1371] به اجرا گذاشته شده و پس از آن نیز یکبار در سال 1998 بازنگری شده است. بر اساس این قانون، کیم ایل سونگ اولین رهبر کره شمالی و از سال ۱۹۴۸ تا۱۹۹۴ و رئیس جمهور ابدی کره شناخته می شود چرا که پس از مرگ کیم ایل سونگ هیچ رئیس جمهوری جانشین او نشد وسمت ریاست جمهوری برای پاسداشت یاد کیم ایل سونگ غیرفعال شد.

برخی ویژگی ها:

قدرت اصلی از زمان تأسیس کشور در سال ۱۹۴۸ در اختیارحزب کارگران کره بوده‌است. در قانون اساسی از هرگونه اشاره‌ای به کمونیسم و مارکسیسم لنینیسم خودداری کرده و ایدئولوژی رسمی کشور بر اساس انتخاب کیم ایل سونگ، جوچه، مبنی بر خودکفایی و استقلال انتخاب شده است.

سمت رییس جمهور ابدی کره شمالی در مقدمه قانون اساسی کره شمالی بنیان نهاده شده که در آن آمده است: «تحت رهبری حزب کارگران کره، جمهوری دمکراتیک خلق کره و خلق کره، رهبر معظم رفیق کیم ایل سونگ را به عنوان رییس جمهور ابدی تحسین می کنند.» پس از او کیم جونگ ایل، پسرش به رهبری منصوب شد و از ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۱ رهبر کره شمالی بود و بعد از آن کوچکترین پسرش کیم جونگ اون عهده دار مقام رهبری این کشور گردید.

قوه مقننه کره‌شمالی از یک مجلس قانونگذاری به نام مجلس عالی خلق با ۶۸۷ عضو (برای ۵ سال) تشکیل شده که اعضای آن در انتخابات عمومی تعیین می‌شوند. آخرین دوره انتخابات در سال ۲۰۱۴ برگزار شده و دوره بعدی در سال ۲۰۱۹ برگزار می‌شود. انتخابات به این صورت است که حزب کارگران کره حزب حاکم کشور فهرستی از کاندیداها را منتشر کرده و بدون هیچ رقیبی انتخاب خواهند شد. این مجلس علاوه بر وضع قانون، نخست وزیر و قضات دیوان عالی کشور را هم انتخاب می‌کند.

این کشور تنها با جمهوری خلق چین، فدراسیون روسیه و جمهوری کره مرز مشترک دارد؛ جمعیت آن حدود ۲۴ میلیون نفر است و در سازمان ملل متحد، فائو، ایکائو، گروه ۷۷، کمیته بین‌المللی المپیک، آنکتاد، یونسکو، پیونیدو، سازمان بهداشت جهانی هم عضویت دارد. 

...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : شنبه 8 دی 1397 ساعت: 0:06