تازه های بین المللی حقوق اساسی پانزدهم آذر 1395+calls | بلاگ

تازه های بین المللی حقوق اساسی پانزدهم آذر 1395+calls

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

1) نتایج همه پرسی در جمهوری ایتالیا از شکست سنگین پیشنهاد ماتئو رنتسی، نخست وزیر، برای کاهش اختیارات سنا و افزایش قدرت دولت مرکزی در این کشور حکایت دارد. مردم ایتالیا برای شرکت در همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی این کشور روز (یکشنبه چهارم دسامبر-۱۴آذر) به پای صندوق‌های رای رفتند. بنابر گزارش رسانه‌های ایتالیا نظرسنجی‌های بعد از همه پرسی نشان می دهد مخالفان اصلاحات پیشنهادی نخست وزیر با ۵۴-۵۸ درصد بر حامیان آن که ۴۲-۴۶ درصدند پیروز شده‌اند.  در نخستین ساعت پس از شمارش اولیه آرا، ۶۰ درصد مردم ایتالیا مخالفت خود را با اصلاح قانون اساسی این کشور اعلام کرده بودند. موضوع همه‌پرسی کاهش اعضای سنا و تغییر در شیوه انتخاب آنان بود. با اعمال این اصلاحات هماهنگی بیشتری بین دو مجلس ایتالیا ایجاد می‌شد و امر حکومت کردن در این کشور را تسهیل می‌کرد. بر اساس آمار اعلام شده ۷۰ درصد افراد واجد شرایط در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند. وزارت کشور ایتالیا ضمن اعلام این میزان از مشارکت مردم از پیروزی ائتلاف احزاب مخالف اصلاحات خبر داده است. بر این اساس، رهبر پوپولیست حزب جنبش پنج ستاره، بپه گریلو، همراه با لیگا نورد که یک حزب راست با تمایلات خارجی ستیزانه است و همچنین حزب فورسا ایتالیا به رهبری برلوسکونی نتیجه این نظرسنجی را به سود خود رقم زده‌اند. ماتئو رنتسی ضمن پذیرش شکست خود در این همه پرسی، اعلام کرد روز دوشنبه رسما از مقام خود کناره گیری کرده و استعفا ی خود را تحویل رئیس جمهوری ایتالیا، سرجیو ماتارلا خواهد داد. ماتئو رنتسی فوریه ۲۰۱۴ با ۴۱ سال سن به عنوان جوان‌ترین نخست وزیر ایتالیا شروع به کار کرد. رویکرد او نسبت به اتحادیه اروپا، رویکردی مثبت بود و با صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل مناسباتی دوستانه داشت.

2)حشد شعبی در جمهوری عراق با مصوبه مجلس عراق تبدیل به یک نهاد قانونی و بخشی از ارتش این کشور و دارای حقوق برابر با آن شد. بر اساس این قانون، گروه‌ها و تشکیلات حشد شعبی به‌عنوان نیروی پشتیبان نیروهای امنیتی عراق به وظایف خود پایبند هستند و تا زمانی که تهدیدی برای امنیت ملی عراق تشکیل ندهند، حق حفظ هویت و ویژگی‌های خود را دارند. همچنین  افراد و وابستگان تشکیلات و گروه‌های تشکیل دهنده حشد شعبی و شهدا، مجروحان و مفقودان آنها از همان حقوق و مزایای بازنشستگی و امتیازهایی که افراد مشابه آنها در وزارت دفاع و کشور عراق بهره‌مند هستند، برخوردار می‌شوند. سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق و رئیس ائتلاف ملی عراق ضمن استقبال از این مصوبه، آن را گامی ملی برای ثبات عراق خواند. 

3) مجلس جمهوری کره(جنوبی) قصد دارد جمعه آینده (19 آذر/۹ دسامبر) درباره استیضاح رئیس جمهور کشور رأی‌گیری کند. خانم پارک گئون های روز سه شنبه (۲۹ نوامبر) اعلام کرد در صورتی که پارلمان مایل باشد، او برای کناره‌گیری از مقام خود آماده است. نیروهای سیاسی مخالف کناره‌گیری خانم پارک را تقاضا کرده‌اند و روز جمعه پارلمان قرار است در این باره رأی‌گیری کند.  پارلمان کره جنوبی ۳۰۰ نماینده دارد و گفته می‌شود ۱۷۱ نماینده با کناره‌گیری رئیس جمهور موافق هستند. اما برای عملی شدن این تصمیم موافقت ۳۱ نفر از نمایندگان حزب حاکم نیز ضرورت دارد. چنانچه پارلمان به کناره‌گیری رئیس جمهور رأی دهد، این رأی به دیوان  قانون اساسی ارسال می‌شود و بررسی این دیوان نیز نیز تا ۶ ماه طول خواهد کشید. حزب خانم رئیس جمهور به او فرصت داده که تا پایان ماه آوریل استعفا دهد. چنانچه رئیس جمهور به این حکم تن ندهد، حزب او به نظر مخالفان می‌پیوندد. 

4) شورای قانون اساسی جمهوری فرانسه، مقررات مربوط به طلاق توافقی(قراردادی) غیرقضایی را در تطابق قانون اساسی اعلام نمود. 

5) در جمهوری هند بحث در مورد اصلاح قانونی بالا گرفته که حقوق زنان مسلمان را آشکارا نقض می‌کند. این قانون که در دوره استعمار ریشه دارد، به مردان مسلمان اجازه می‌دهد با گفتن تنها سه کلمه زنان خود را بدون پیامد قانونی طلاق دهند. قانون طلاق در هند به مردان مسلمان اختیار می‌دهد با سه بار تکرار واژه "طلاق" از زنان خود جدا شوند. مردان حتی لازم نیست این سه کلمه را شخصا به همسرشان بگویند؛ نوشتن اس‌ام‌اسی حاوی این سه کلمه یا تکرار کلمه پشت تلفن هم کفایت می‌کند. چنین طلاقی قانونی است و زنان هم حق اعتراض ندارند. موضعگیری اخیر نخست وزیر هند درباره لزوم مقابله با "طلاق سه کلمه‌ای" به بحث‌های ماه‌های اخیر درباره لزوم حمایت از حقوق زنان مسلمان دامن زده است. نارندرا مودی ناسیونالیست که خود بودایی سفت و سختی است، از حق زنان مسلمان حمایت کرده است. مودی می‌پرسد: «آیا باید اجازه دهیم که حق خواهران مسلمانمان پایمال شود، فقط به صرف این‌که کسی سه بار پشت تلفن می‌گوید طلاق؟» مودی با این سخن در واقع بر لزوم رعایت حقوق اقلیت‌ها و زنان و نقش دولت سکولار در بزنگاه‌های اجتماعی تأکید کرده است. روحانیان مسلمان در هند اصلاح قانون یادشده را تهدید جامعه‌ی مذهبی مسلمانان این کشور برمی‌شمرند. اکثریت آنها طرفدار راه‌حلی اختیاری هستند؛ قانون طلاق در هند  متعلق به دوره‌ی استعمار است؛ دوره‌ای که در آن بریتانیا به اقلیت‌ های مذهبی در هند اجازه داده بود مسائل داخلی خود، از جمله ازدواج و طلاق، را خود حل و فصل کنند. هنوز هم حقوق خانواده برای ۱۸۰ میلیون مسلمان در هند برگرفته از قوانین شرعی است. 

6) کانادا با رفع ممنوعیت های پیشین، قصد بازگرداندن حق رای دهی به شهروندان کانادایی که بیش از پنج سال در خارج از کشور زندگی کرده اند را دارد.


7) حزب حاکم عدالت و توسعه جمهوری ترکیه در نظر دارد قانون اساسی این کشور را تغییر دهد و نظام ریاستی را جانشین سیستم کنونی حکومتی در این کشور کند. حزب ملی‌گرای افراطی این کشور نیز موافق این طرح است. بینالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه، به هنگام طرح برنامه خود برای تغییر نظام حکومتی ترکیه در آنکارا گفت: «اگر خدا بخواهد پیشنهادمان را برای بازنگری در قانون اساسی هفته آینده به پارلمان ارائه خواهیم داد.»

در صورتی که ۶۰ درصد نمایندگان پارلمان ترکیه با این پیشنهاد موافقت کنند، این طرح در آغاز فصل تابستان به رای‌گیری عمومی گذاشته می‌شود. پیش‌شرط‌های لازم برای به دست آوردن اکثریت ۶۰ درصد آرا در پارلمان ترکیه آماده شده است. نخست وزیر ترکیه گفته است که مهم‌ترین موضوع در اصلاح قانون اساسی این است که رئیس جمهوری در سیستم آینده حکومتی موظف نیست از نظر سیاسی بی‌طرف باشد و به حزبی تعلق نداشته باشد. این موضوع نیز با تایید رهبری حزب حرکت ملی ترکیه همراه است. دو حزب عدالت و توسعه و حرکت ملی  بیش از ۳۳۰ کرسی نمایندگان پارلمان ترکیه را در اختیار دارند و می‌توانند با تایید طرح در پارلمان آن را در آغاز تابستان به رای‌گیری عمومی بگذارند. در صورتی که این طرح در پارلمان ترکیه دو- سوم آرا را به دست آورد، دیگر نیازی به برگزاری همه پرسی عمومی نیست و لازم الاجرا خواهد بود.
8) توافقنامه صلح بین دولت جمهوری کلمبیا و نیروهای مسلح انقلابی (فارک)تصویب نهایی رسید. پس از مجلس سنای کلمبیا، مجلس نمایندگان این کشور نیز طرح یاد شده را تصویب کرد. اجرایی شدن این طرح به منازعه‌ای خونین در کلمبیا پایان می‌دهد. توافقنامه‌ی صلح در مجلس نمایندگان کلمبیا به اتفاق‌آراء تصویب شد و ۱۳۰ نماینده به آن رای مثبت دادند. نمایندگان مخالف با این توافقنامه، تعمدا در رای‌گیری شرکت نکرده بودند. تصویب نهایی توافقنامه‌ی صلح برای خوان مانوئل سانتوس، رئیس‌جمهوری کلمبیا که پیش از این برای تلاش‌هایش در این راه جایزه‌ی نوبل صلح در سال ۲۰۱۶ را به دست آورده بود، موفقیت بزرگی به شمار می‌رود. او از کنگره‌ی کلمبیا برای تصویب این طرح قدردانی کرد و این اقدام را "حمایتی تاریخی و امیدی برای صلح در کلمبیا" خواند. 
9) پارلمان پادشاهی هلند به ممنوعیت پوشش صورت با برقع یا نقاب در مکان‌های عمومی رای مثبت داد. بدین ترتیب پس از  جمهوری بلغارستان، جمهوری فرانسه، پادشاهی بلژیک، کنفدراسیون سوئیس و جمهوری ایتالیا که پوشش کامل صورت را برای زنان مسلمان منع کرده‌اند. هلند هم به جمع برخی از کشورهای اروپایی پیوست که اخیرا قوانین پوشش برای زنان محجبه را محدود کرده‌اند. این قانون باید در سنا هم تایید شود. طبق این ممنوعیت، احراز هویت در مکان‌هایی که ضرورت دارد مثل ساختمان‌های دولتی، مدارس و بیمارستان‌ ها باید انجام شود. سرپیچی از این قانون می‌تواند با جریمه‌ای نقدی تا ۴۰۰ یورو همراه باشد. زنان اندکی در هلند از چنین پوشش‌هایی استفاده می‌کنند، اما این مساله سال‌هاست که در صدر دستورکار قرار دارد و این به درخواست اصلی حزب اپوزیسیون ضد اسلامی "حزب آزادی" تبدیل شده بود. این حزب در آستانه انتخابات ماه مارس در نظرسنجی‌ها پیشتاز است. مخالفان می‌گویند این قانون آزادی دینی زنان مسلمان را محدود می‌کند. به گفته‌ی خدیجه عریب، رئیس پارلمان هلند، اکثریت نمایندگان به قانون ممنوعیت پوشش کامل زنان در مکان‌های عمومی رای مثبت دادند. حال این قانون باید از نظر سنای این کشور نیز بگذرد. شمار زنانی که در هلند همیشه از پوشش کامل استفاده می‌کنند، تنها بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر تخمین زده می‌شود. 
10)  نمایندگان مجلس پادشاهی تایلند ولیعهد "واجیرالونگکورن" که تنها پسر او و دومین فرزند ارشد پادشاه پیشین، بهومیبول آدولیادج،که در 13 اکتبر سال جاری و در سن 88 سالگی درگذشت را به عنوان پادشاه جدید این کشور معرفی کرد.پادشاه پیشین در سال 1972 وی را  عنوان جانشین و ولیعهد تعیین کرده بود. کابینه دولت تایلند بر طبق قانون انتصاب جانشین پادشاه مربوط به سال 1924، نام واجیرالونگکورن را به عنوان پادشاه جدید در پارلمان مطرح کرده و پارلمان تایلند نیز رسما او را به عنوان پادشاه جدید تایید کرد. پورنپچ ویچیتچولچای، رئیس پارلمان تایلند موسوم به مجمع‌ملی گفت: از همه می خواهم دعای خیر خود را نثار پادشاه جدید کنند و به به دنبال آن نمایندگان نیز فریاد "زنده باد پادشاه" سر دادند. با این وجود، تاریخ برگزاری مراسم تاجگذاری این پادشاه تازه کار هنوز مشخص نگردیده است. 
11) جمهوری اسلونی، با بازنگری در قانون اساسی خود، حق دسترسی به آب قابل شرب را به حقوق بنیادین شهروندان خود برای جلوگیری از جنبه تجاری آن، اضافه نمود.
12) دیوان عالی جمهوری فدرال آلمان حکم حبس علیه "حسابدار آشویتس" را  به جرم همکاری در کشتار دست‌کم ۳۰۰ هزار نفر در دوران رژیم نازی تأیید کرد. اسکارگرونینگ در سال ۲۰۱۵ به چهار سال حبس محکوم شده بود. در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۵ میلادی بود که اسکار گرونیگ، مشهور به "حسابدار آشویتس"، در دادگاهی در لونه‌بورگ به جرم همکاری در قتل دست‌کم  ۳۰۰ هزار نفر به چهار سال حبس محکوم شد. او به مدت دوسال از سپتامبر ۱۹۴۲ تا اکتبر ۱۹۴۴ در "گردان حفاظتی" (Schutzstaffel) ارتش نازی که به طور مخفف "اس اس" خوانده می‌شد، خدمت می‌کرد. او در جریان محاکمه اعتراف کرده بود که در اردوگاه مرگ آشویتس به دارایی‌های یهودیانی که در آنجا محبوس بوده‌اند، رسیدگی می‌کرد و بر انتقال آنان به این اردوگاه نظارت داشته است.

گرونیگ که اکنون ۹۵ سال دارد، خود را بیگناه خوانده در مصاحبه‌هایش تأکید کرده بود که هیچ کس را نکشته و تنها "چرخ کوچکی در ماشین مرگ" بوده است. او پس از اعلام حکم دادگاه لونه‌بورگ خواستار تجدیدنظر در حکمش شده بود؛ حکمی که اکنون با تأیید دیوان عالی فدرال آلمان باید به اجرا گذاشته شود. از دید قاضیان آلمان گرونیگ اگر چه به طور مستقیم در جنایات نازی‌ها در اردوگاه مرگ آشویتس شرکت نداشته، اما با اعمال خود در گردش "چرخ کشتار" رژیم ناسیونال سوسیالیسم سهیم بوده و همکاری داشته است. اینکه گرونیگ برای گذراندن دوران حبس واقعا روانه زندان خواهد شد، بستگی به سلامتی و وضعیت جسمی او دارد. نکته مهم آن است که تصمیم تاریخی دیوان عالی آلمان راه را اکنون برای دادگاهی کردن کسانی که در دوران رژیم نازی چنین فعالیت‌هایی داشته‌اند، باز می‌کند. در طی دهه‌های گذشته شمار زیادی از کسانی که در فاجعه هولوکاست با نازی‌ها همکاری داشتند، از خطر محاکمه و دادگاهی شدن جسته بودند، چرا که خود به‌طور مستقیم و با دست خود در قتل انسان‌ها سهیم نبودند.

13) شورای دولتی جمهوری کوبا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: "مردم کوبا در روز سه شنبه ۲۹ نوامبر(۹ آذر) با تجمع در میدان انقلاب شهر هاوانا، پایتخت برای آخرین بار با فیدل کاسترو، رهبر سابق این کشور وداع می کنند." قرار است خاکستر فیدل کاسترو به "کاروان آزادی" مسیری که او و همرزمانش در جریان انقلاب کوبا طی کردند، برده شود. هواداران آقای کاسترو می‌گویند او کوبا را به مردم آن کشور برگرداند اما مخالفانش او را به سرکوب منتقدان متهم می‌کردند. آقای کاسترو که از زمان انقلاب سال ۱۹۵۹ تا زمان انتقال قدرت به برادرش، کوبا را با سیستم تک حزبی اداره می کرد در سال 2006 طی روندی قدرت را به رائول کاسترو، برادر جوان‌تر خود منتقل کرد. فیدل کاسترو فرماندهی انقلاب منجر به سرنگونی رژیم باتیستا در کوبا را در سال ۱۹۵۹ برعهده داشت و از همان زمان، سمت ریاست هیئت وزیران - یا نخست وزیری- را در دست گرفت. وی از سال ۱۹۶۵، سمت دبیر اول حزب کمونیست کوبا و از سال ۱۹۷۶ مقام ریاست شورای دولتی - رییس جمهور ی - کشور را نیز در اختیار داشت و در سال ۲۰۱۱ از آخرین سمت رسمی خود یعنی دبیرکلی حزب کمونیست استعفا کرد. او پس از کناره‌گیری از قدرت به ندرت در انظار عمومی و عرصه سیاسی حاضر شد. او تنها هر از چند گاهی برای روزنامه دولتی کوبا، یادداشت می‌نوشت. 

14) (۲۶ نوامبر)، نزدیک به ۴۸۰ هزار کویتی حائز شرایط به پای صندوق‌های رای می‌روند تا پارلمان این کشور را که "شورای مشورتی امیر" خوانده می‌شود، انتخاب کنند. این هفتمین بار در ده سال گذشته است که "شورا" به خواست شیخ صباح، امیر دولت کویت منحل و انتخابات جدید برگزار می‌شود. "شورای مشورتی امیر" از ۵۰ عضو تشکیل می‌شود. برای این دوره از انتخابات، ۲۸۷ تن از جمله ۱۴ زن خود را نامزد کرده‌اند. زنان در کویت از سال ۲۰۰۵ از حق انتخاب کردن و انتخاب شدن برخوردارند. با این حال در ۷ دوره‌ی گذشته تنها ۳ زن به پارلمان راه یافته‌اند. در آخرین شورای منحل شده، تنها یک زن به عنوان نماینده‌ی زنان که اکثریت حائزان شرایط انتخاب را تشکیل می‌دهند، در مجلس حضور داشت. کارشناسان معتقدند که جامعه‌ی محافظه‌کار کویت و اتخاذ سیاست‌های قبیله‌ای ـ اسلامی این امیرنشین مانع از فعالیت بیشتر زنان در پارلمان بوده ‌است.

بر اساس نتایج رسمی اعلام شده در دولت کویت، نیروهای مخالف توانستند در جریان انتخابات پارلمان کویت ۲۴ کرسی از مجموع ۵۰ کرسی "مجلس امت" (مجلس‌الامه) را از آن خود کنند. نمایندگان برگزیده‌شده به طیف رنگارنگی از نیروهای اسلام‌گرا، لیبرال و ملی‌گرایی تعلق دارند که هر دو انتخابات پیشین را به‌خاطر، به گفته‌ی خود، تغییر ناعادلانه‌ی سیستم انتخاباتی تحریم کرده بودند. ابتدا شمار دقیق مخالفان در مجلس نامشخص بود، زیرا در کویت حزبی وجود ندارد و تعلق گروهی سیاستمداران همواره روشن نیست. تعدادی از نزدیکان به گروه "اخوان‌المسلمین" در میان راه یافتگان به مجلس دیده می‌شوند. وابستگان به اقلیت شیعه که حدود ۳۰ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهد، توانستند ۶ کرسی مجلس را به خود اختصاص دهند. آنها پیش از این ۹ کرسی را در اختیار داشتند. گفته می‌شود که حدود یک سوم از راه یافتگان به مجلس کویت چهره‌هایی جدید و جوان هستند. میزان مشارکت عمومی ۷۰ درصد اعلام شده است. برخلاف آنچه نتایج رسمی نشان می‌دهد، در آستانه انتخابات کسی شانس چندانی برای اپوزیسیون نمی‌دید. نمایندگان مخالف توانستند نزدیک به نیمی از کرسی‌های مجلس را به خود اختصاص دهند. حال آنها می‌توانند وزیران برگزیده امیر را استیضاح کنند. مجلس کویت در چارچوب نظام سلطنت مشروطه، به مراتب از حقوقی بیش از اکثر دیگر کشورهای عربی برخوردار است. مجلس قانون وضع می‌کند و می‌تواند در صورت داشتن دو سوم آرا، حتی برخلاف نظر امیر قانونی را به تصویب برساند، می‌تواند اعضای کابینه‌ی برگزیده شده از سوی امیر کویت را برکنار کند. از این گذشته می‌تواند اعضای خاندان‌سلطنتی را هم به چالش بکشد و همچنین در تعیین جانشین امیر سهیم باشد. ولی این حقوق تا کنون از سوی شیخ‌صباح‌احمد‌جابر‌صباح، امیرکویت که از سال ۲۰۰۶ بر تخت پادشاهی تکیه زده، به رسمیت شناخته نشده‌اند. امیر ۸۷ ساله‌ی کویت همواره کوشیده است در مراحل بحرانی به سود خاندان و منافع خود عمل کند. انحلال پی در پی "مجلس امت" در ده سال گذشته نیز به دلایل گوناگونی صورت گرفته است؛‌گاهی به بهانه‌ی "به‌خطر افتادن منافع کشور"، گاهی به دلیل "مغایرت با قانون اساسی" و زمانی هم به خاطر "حفظ امنیت‌ملی." طبق نتایج شمارش آرا، ۴۹ کرسی از ۵۰ کرسی مجلس را مردها اشغال کرده‌اند. تنها زن راه یافته به مجلس کویت صفاءالهاشم، سیاستمدار ۵۲ ساله‌ی لیبرال است. خانم هاشم یکی از ۱۵ زنی بود که برای راه یافتن به پارلمان کویت نامزد شده بودند. این سیاستمدار مجرب در دوره‌های پیشین هم نماینده مجلس بوده است. 

CALLS:

1-  The Yale Journal of Law & the Humanities is seeking full submissions for a symposium section of the Spring 2017 issue

2- EMLE  Midterm Conference in Law & Economics, Call for Papers CASLE,  Ghent  University, School of Law|Friday,  February 17,  2017.

3- The Penn State Journal of Law & International Affair (“JLIA”) is conducting a call for papers for an upcoming publication in spring 2017. 

4- Irish Postgraduate Criminology Conference 2017.

5- "Foundations and Futures" Proposals are invited for papers and posters for the 52nd Annual Conference of the Association of Law Teachers to be held on Monday 10th and Tuesday 11th April 2017 at the School of Law, University of Portsmouth.

6- Utrecht Excellence Scholarships.

7- If you are planning to embark on a career in the field of education, science, or culture, then an internship at UNESCO will be ideal for you.

8- Proposals are invited for papers to be presented at a conference taking place in the new School of Law building at Queen’s University Belfast on Friday 19 May 2017. It will be devoted to ‘The Concept of Fairness in Law-Making’.

9- ‘The Bureaucratization of Islam and its Socio-Legal Dimensions in Southeast Asia’ The Max Planck Institute for Social Anthropology is one of the leading centres for research in social anthropology. Common to all research projects at the Max Planck Institute is the comparative analysis of social change; it is primarily in this domain that its researchers contribute to anthropological theory, though many programmes also have applied significance and political topicality.

10- "SYMPOSIA IRANICA IS OPEN TO POSTGRADUATES AT ALL LEVELS AND POST-DOCS FROM ANY DISCIPLINE"

11- 10 High Paying Human Rights Scholarships To Finance Your Studies.

12- The 13th Annual Conference of the European Society of International Law will take place in Naples, Italy, on 7-9 September 2017. The conference will be hosted by the University of Naples Federico II, the oldest public university in the world.

13- Faculty of Law, Department of Public and International Law, Pluricourts Postdoctoral Fellowships in Political Science at PluriCourts.
تازه های حقوق بین الملل,تازه های فال و طالع بینی,تازه های جراحی بینی,...
نویسنده : بازدید : 50 تاريخ : جمعه 10 دی 1395 ساعت: 15:17