تنش جمهوری ترکیه با دولت های اروپایی بر سر کمپین های انتخاباتی ترکیه در اروپا

ساخت وبلاگ
چکیده : در پی لغو سخنرانی‌های وزیر دادگستری ترکیه در شهرهای گاگناو، کلن و فِرِشن آلمان، تنش میان برلین و آنک... با عنوان : تنش جمهوری ترکیه با دولت های اروپایی بر سر کمپین های انتخاباتی ترکیه در اروپا بخوانید :

در پی لغو سخنرانی‌های وزیر دادگستری ترکیه در شهرهای گاگناو، کلن و فِرِشن آلمان، تنش میان برلین و آنکارا بالا گرفته است. صدراعظم اتریش در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی "دی‌ولت" چاپ روز یک‌شنبه (۵ مارس/ ۱۵ اسفند) گفته است اگر نطق‌های انتخاباتی سران ترکیه در سراسر اتحادیه اروپا ممنوع شود، این هماهنگی باعث می‌شود که دیگر تنها آلمان یا هر کدام از کشورهای دیگر زیر فشار ترکیه قرار نگیرند.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، روز یکشنبه (۵ مارس/ ۱۵ اسفند) در استانبول در مراسم یک سازمان زنان نزدیک به دولت، با مقایسه آلمان کنونی با زمان نازی ها گفت آلمان نسبتی با دمکراسی ندارد.

قرار است روز ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین) همه پرسی بازنگری قانون اساسی در جمهوری ترکیه برگزار می‌شود. دولت اردوغان که طراح این همه پرسی است سعی در جلب افکار عمومی به نفع آن دارد. اتباع ترکیه  در بسیاری از کشورهای اروپایی مثل آلمان و هلند نیز می‌توانند در این رفراندوم شرکت کنند.  در صورت اصلاح قانون اساسی ترکیه، نظام این کشور از پارلمانی به ریاستی تغییر کرده و در نتیجه مقام نخست وزیری حذف شده و رئیس جمهور تمام اختیارات را به دست خواهد گرفت.

 در همین رابطه، صدراعظم جمهوری اتریش در مصاحبه‌اش با روزنامه "دی‌ولت" گفته است، در صورت اجرای این تغییرات در ترکیه قدرت پارلمان به عنوان یک عنصر اصلی حاکمیت قانون تضعیف شده، تفکیک قوا مخدوش می‌شود و در نتیجه ارزش‌های اروپایی نقض می‌شوند. کریستیان کِرن ترکیه را متهم به "زیر پا گذاشتن اصول اولیه دمکراسی و حقوق بشر" کرده است. صدراعظم اتریش با اشاره به زندانی شدن روزنامه‌نگار ترک‌تبار آلمانی در ترکیه، آزادی مطبوعات را "واژه‌ای غریب" در ترکیه دانسته است. دنیز یوجل گزارشگر روزنامه "دی‌ولت" در ترکیه به دلیل انتشار مطالب انتقادی به اتهام "حمایت از تروریسم" هم‌اکنون در زندان به سر می‌برد.

صدراعظم اتریش در بخش دیگری از سخنانش خواهان پایان مذاکرات ترکیه با اتحادیه اروپا برای پیوستن این کشور به این اتحادیه شده است. این مذاکرات فعلا متوقف شده‌اند، اما کریستیان کِرن خواهان پایان دادن کامل به آن شده و گفته است: «ما باید مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را نه موقتا بلکه کاملا تعطیل کنیم. ما نمی‌توانیم با کشوری که از چند سال پیش به این طرف قدم به قدم از استانداردهای دمکراسی و اصول اولیه حکومت قانون دور شده است درباره عضویتش در اتحادیه اروپا مذاکره کنیم.» صدراعظم اتریش همچنین پیشنهاد کرده کمک مالی ۴/۵ میلیارد یورویی اروپا به ترکیه، برای انجام مقدمات پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا باید بلافاصله قطع شود. به گفته کریستیان کرن از این کمک مالی باید به عنوان یک ابزار فشار برای ایجاد تغییرات سیاسی در ترکیه استفاده شود. به عقیده صدراعظم اتریش، اروپا باید روابطش با ترکیه را "بدون توهم ورود این کشور به اتحادیه اروپا" دوباره از نو بازسازی کند.


...
نویسنده : بازدید : 9 تاريخ : يکشنبه 29 اسفند 1395 ساعت: 20:53