تازه های بین المللی حقوق اساسی چهاردهم شهریور 1395 | بلاگ

تازه های بین المللی حقوق اساسی چهاردهم شهریور 1395

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

1-تازه های بین المللی حقوق اساسی:

1) احزاب مخالف دولت جمهوری دموکراتیک کنگو با اعلام اعتراض و برگزاری تظاهرات خواستار احترام رئیس جمهور(Joseph Kabila) به ممنوعیت انتخاب مجدد برآمده از قانون اساسی و عدم نامزدی وی با اتمام دوره ریاست جمهوری شدند. 

2) نخست وزیر جمهوری سنگاپور اعلام کرد بدنبال بازنگری در قانون اساسی این کشور است تا گروه های اقلیت بتوانند بصورت دوره ای به ریاست جمهوری این کشور برسند.


3) دیوان قانون اساسی جمهوری کلمبیا، یکی از قضات خود را که در رسوایی های دریافت رشوه متهم گردیده بود را جهت رسیدگی قضایی و شفافیت خلع مصونیت کرد. در پی توافق صلح با دولت جمهوری کلمبیا، نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا(FARC) اعلام آتش بس دائمی نمود.


4) دیوان قانون اساسی جمهوری زامبیا در بیانیه ای اعلام کرد که این دادگاه فضای لازم برای نگهداری و بازشماری آرای انتخابات ریاست جمهوری را ندارد، حزب مخالف رئیس جمهوری کنونی این کشور با ادعای تقلب در انتخابات از این دادگاه درخواست بازشماری آرا را نموده است، در همین حال افتتاح دولت و کابینه جدید نیز با این درخواست به تعلیق افتاده است. 


5)  دیوان قانون اساسی جمهوری آفریقای جنوبی به دولت و قوه قانونگذار این کشور هشدار داد تا از اتلاف وقت از طریق اصلاح قوانینی که مخالف قانون اساسی اعلام شده اند، خودداری نمایند. 


6) دیوان قانون اساسی جمهوری اندونزی به بررسی درخواستی خواهد پرداخت که در صورت رای موافق این دیوان، قانونگذاران محلی در دوره رقابت های انتخاباتی باید از مسئولیت های خود کناره گیری نمایند. 


7)  دیوان عالی جمهوری هندوراس، ممنوعیت انتخاب مجدد ریاست جمهوری در قانون اساسی را لغو کرد. 


8)  دیوان عالی جمهوری آرژانتین، دستور توقف اصلاحات اقتصادی دولتی را بدلیل عدم مشورت عمومی(دولت با عموم مردم) صادر نمود. 


9) دیوان قانون اساسی جمهوری پرو به دولت این کشور دستور داد قرص های پیشگیری از بارداری را بصورت ملی و رایگان در سطح کشور توزیع نماید. پیش از این در سال 2009، این دادگاه در رسیدگی ها خود دسترسی به داروهای اضطراری پیشگیری از بارداری در سیستم بهداشتی این کشور را ممنوع کرده بود. 


10) رقبای انتخاباتی رئیس جمهوری زامبیا (Edgar Lungu) از دیوان قانون اساسی این کشور درخواست بازشماری آرای انتخابات را کردند، ایشان نیازمند 200.000  رای برای پیروزی بر رئیس جمهوری کنونی هستند.

11)  سنای جمهوری کنیا نتوانست لایحه برابری تعداد نمایندگان زن و مرد مجلس این کشور را بتصویب برساند. 


12)  بالاترین دادگاه اداری در جمهوری فرانسه(شورای دولتی)، با استدلال اینکه استفاده از بورکینی(burkini) "خطری اثبات شده برای نظم عمومی" نمی باشد و در نتیجه "نوعی از آزادی است  که نمی تواند محدود گردد" ممنوعیت استفاده از آن در سواحل فرانسه را لغو نمود. نیکلا سارکوزی رئیس جمهور پیشین و نامزد احتمالی این مقام در تبلیغات اخیر خود اعلام کرده است در صورت پیروزی، با بازنگری در قانون اساسی، ممنوعیت استفاده از بورکینی را مجددا اعمال خواهد کرد. 


13)   مجلس سنای جمهوری فدراتیو برزیل با نصاب 61 موافق بر 20 مخالف به استیضاح دیلما روسف(Dilma Rousseff) و خلع وی از مقام ریاست جمهوری بدلیل تغییر بودجه فدرال برای منافع سیاسی رای داد.

14) دیوان قانون اساسی جمهوری عربی مصر در ماه آتی به قانونی بودن مقرراتی که از برگزارکنندگان اعتراضات می خواهد تا سه روز پیش از برگزاری اعتراضات، دولت را از این موضوع آگاه نمایند،رسیدگی می کند؛ منتقدین این محدودیت ها را تلاش دولت نظامی برای سرکوب مخالفان ارزیابی می کنند.
Calls

فراخوان بورسیه دوره دکتری (Arctic Program)، دانشکده حقوق دانشگاه اسلو.


A position as a PhD research fellow is available to conduct research as part of theUniversity of Oslo Arctic Programs and the Faculty of Law Artic Program called Cold Pursuit.


Call for Papers: Cognitive Sociology, Culture, and International Law

iCourts, Centre of Excellence for International Courts, University of Copenhagen
28-29 April 2017


فراخوان مقاله با موضوع دمکراسی در ورای انتخابات: توانمندسازی شهروندان، تقویت مشارکت در دانشکده حقوق دانشگاه بریستول.

تازه های حقوق بین الملل,تازه های فال و طالع بینی,تازه های جراحی بینی,تازه های انتشارات بین المللی حافظ,تازه های کتاب روابط بین الملل,...
نویسنده : بازدید : 21 تاريخ : يکشنبه 11 مهر 1395 ساعت: 3:18