تازه های بین المللی حقوق اساسی، هفتم خرداد 1396 | بلاگ

تازه های بین المللی حقوق اساسی، هفتم خرداد 1396

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

1) در یک تصمیم خارق العاده، دیوان قانون اساسی جمهوری کلمبیا رودخانه «ATRATO» را دارای حقوق «حفاظت، نگهداری و بازیابی» اعلام کرد. این رای در رابطه با دعوی  بومیان منطقه علیه دولت در خصوص کاوشهای معدنی که سبب تخریب و نابودی طبیعت حوزه این رودخانه شده بود صادر گردیده است.

2) مون جائه‌این {Moon Jae-in} رئیس‌جمهور جدید  جمهوری کره‌ به زودی با ادای سوگند رهبری دولت این کشور را بر عهده می‌گیرد. آقای مون، ۶۴ ساله، که یک وکیل است وعده داده میان سئول و پیونگ‌یانگ فضای بهتری برقرار کند؛ شعاری که در صورت تحقق از تغییری جدی در سیاست کره‌جنوبی خبر می‌دهد. آقای مون نامزد حزب دمکرات کره جنوبی بود و توانست با کسب ۴۱ درصد آرا رقیب محافظه کار خود، هونگ جون‌پیو که تنها ۲۵ درصد رای آورده بود را شکست دهد.

3) لاریسا واترز عضو مجلس سنای مشترک المنافع استرالیا با انتشار عکسی که در حال شیردهی به نوزاد خود در مجلس این کشور است، نوشت: "باید مادران و والدین بیشتری در مجلس حضور داشته باشند." مجلس عوام سال گذشته به مجلس سنا پیوست و شیر دادن به  نوزادان را مجاز شمرد اما تاکنون هیچ عضوی از دو مجلس عملا از این حق استفاده نکرده بود. آن تصمیم پس از جنجالی در سال ۲۰۱۵ گرفته شد، زمانی که از کلی اودوایر، وزیر دولت، خواسته شد برای پرهیز از غیبت در جلسات کاری پارلمان شیر خود را پیشاپیش بدوشد. کیتی گالاگر سناتور حزب کارگر گفت که باید به اهمیت این لحظه اذعان کرد. او به اسکای نیوز استرالیا گفت: "اعضای پارلمان ها در اطراف جهان قبلا چنین کرده اند."

"بچه دار شدن  زنان که تمام نمی شود و اگر آنها می خواهند کارشان را انجام دهند و سر کار بروند و از بچه مراقبت کنند... واقعیت این است که باید شرایط آن را مهیا کنیم." تا سال قبل، اعضای پارلمان در مجلس عوام می توانستند نوزادان را به دفاتر پارلمانی یا سالن های عمومی آن ببرند. در مقابل شیر دادن به بچه از سال ۲۰۰۳ در سنا آزاد بود. این موضوع در اطراف جهان مساله ای حساس است.

در سال ۲۰۱۶ کارولینا بسکانسا نماینده پارلمان اسپانیا نوزادش را به پارلمان برد و به او شیر داد. او به خاطر این کار با سرزنش یک گروه و تمجید گروهی دیگر روبرو شد.

4) دیوان عالی جمهوری هند، حکم اعدام چهار مرد متجاوز به عنف در سال 2012 را تایید کرد.

5) نیکلاس مادورو رئیس جمهوری بولیواری ونزوئلا در فرمانی، از  مجلس موسسان این کشور خواست تا به تصویب قانون اساسی جدید بپردازد.

6)  ویکی پدیا علیه فیلترشدن وبسایت خود در جمهوری ترکیه به  دیوان قانون اساسی این کشور شکایت کرد. 

7) جمهوری خلق بنگلادش مذاکرات پارلمانی برای  اصلاح قانون اساسی خود و برطرف کردن نواقص در عملکرد  قوه مجریه و  قوه قضائیه خود را آغاز کرد.

 دیوان عالی لکته در جمهوری هند برای اولین بار در تاریخ خود، یکی از قضات ارشد دیوان را به جرم تحقیر دادگاه محکوم به شش ماه حبس کرد. قاضی کارنان (Judge Justice CS Karnan) پیش از این در نامه ای به نارندا مودی نخست وزیر این کشور با نام بردن از 20 قاضی، درخواست انجام تحقیقات از آنها را کرده بود.

8) امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، اعضای هیات دولت خود را با در نظر گرفتن  برابری جنسیتی معرفی کرده است و ۱۱ نفر از ۲۲ وزیر او زن هستند.

 با درخواست های مکرر زنان مسلمان، دیوان عالی جمهوری هند به بررسی تطابق  طلاق شفاهی با  قانون اساسی خواهد پرداخت. در حال حاضر مردان مسلمان می توانند با گفتن جمله «تورا  طلاق می دهم» و سه مرتبه تکرار آن،  زوجه خود را بدون تنفیذ دادگاه طلاق دهند.

 9)در پی بروز مشکلات امنیتی در جمهوری زیمبابوه، دولت این کشور قصد دارد با  اصلاح قانون اساسی، مقرراتی که اجازه کسب  تابعیت دوم به اتباع این کشور می دهد را لغو نماید.

10)دیوان قانون اساسی جمهوری آفریقای جنوبی به بررسی رای دهی مخفی به استیضاح  جیکوب زوما رئیس جمهور این کشور می پردازد. برخی نمایندگان معتقدند در صورت مخفی بودن رای نمایندگان، اعضای احزاب موافق رئیس جمهور نیز، با برکناری وی ازز مقام ریاست جمهوری موافقت خواهند کرد.

...
نویسنده : بازدید : 8 تاريخ : جمعه 26 خرداد 1396 ساعت: 20:38